TROYA OGRETMEN EGITIMI FORM-04.jpg

Müze Kiti Projesi'nin beşinci adımı olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Milli Eğitim Bakanlığı,  Komet Kültür ve Sanat Projeleri ve Troya Kültür Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, kültürel miras, Batı Anadolu coğrafyası, Ege medeniyetleri kültür ve tarihi, Batı Anadolu'da yaşam biçimleri, ticaret, sanat ve zanaat ile müze eğitimi konularını kapsamaktadır. Öncelikli olarak ortaokul öğretmenleri için tasarlanmış olan Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Öğretmen Eğitimi 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri'nde gerçekleştirilecektir. Eğitim, Çanakkale ve çevre illerde T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan tüm devlet okulu öğretmenlerimize açıktır.

Eğitime başvuruda bulunmak için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

Eğitimin detayları aşağıdaki gibidir: 

Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi

Öğretmen Eğitimi

 

Öncelikli olarak ortaokul öğretmenlerine yönelik tasarlanmış olan Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, müze deneyimini sınıf içinde başlatan, müzede devam ettiren ve edinilen bilgilerin yeniden sınıfta pekişmesini sağlayan bir deneyim tasarımıdır. Troya Müzesi ve Ören Yeri’ni ele alan diyalog temelli bilgi kartlarından ve etkinliklerden oluşan müze kitinin nasıl kullanılacağına dair hem teorik hem de pratik bilgileri 10 saatlik bir eğitim sonunda edinen ortaokul ve lise öğretmenleri, bu eğitim ve kit sayesinde öğrencilerine Troya Müzesi ve Ören Yeri’nin kültürel mirasımız için önemini aktarabilecek ve Troya Müzesi ve Ören Yeri’nde öğrencilerine yol gösterebileceklerdir.

 

Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri’nde gerçekleşecek olan 5 saatlik geziye ve Troya Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan 5 saatlik teorik eğitime katılarak eğitimi tamamlayan öğretmenler eğitim sonunda ücretsiz olarak birer adet Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti (müze deneyimi öncesi sınıfta ele alınacak ders içerikleri ve etkinlikleri, zaman çizelgesi, müze deneyimi kartları, destekleyici görseller, müze ve ören yeri krokisi, müze deneyimi sonrası etkinlikleri ve öğrenci kitapçığından oluşur) alma hakkını kazanacaktır. Öğretmenlerin sınıflarında bulunan öğrenci sayısı kadar (Öğrenci kitapçığı, müze krokisi ve etkinliklerden oluşur) Öğrenci Kiti ise öğretmenlerin bağlı oldukları okullara imza karşılığı iletilecektir. 

 

NOT:

Eğitimin kontenjanı 200 kişidir. Troya Müzesi Konferans Salonu’nun kısıtları sebebiyle eğitimler 100’er kişilik iki grup olarak yapılacaktır. Eğitime kaydolan öğretmenlerin dahil oldukları grup ve eğitim akışı kendisine eğitimden önce bildirilecektir. Eğitim ücretsizdir. Konaklama, ulaşım ve diğer harcamalar ise öğretmenlere aittir. Müze Kiti Projesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyen öğretmenlerimiz aşağıdaki mecralar üzerinden incelemede bulunabilirler:

 

Web: muzekiti.com

Instagram: muze_kiti

Facebook : muzekiti

Twitter: muzekiti

 

Öğretmen Kriterleri:

Eğitim, Çanakkale ve çevre illerde T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan tüm devlet okulu öğretmenlerimize açıktır.

Eğitim tarih ve saatleri:

 

1. Grup (100 öğretmen)

 

16 Ekim 2021 / Cumartesi

09:30- 10:00- Troya Müzesi / Kayıt

10:00-15:00- Troya Müzesi Konferans Salonu / Teorik Eğitim

 

17 Ekim 2021 / Pazar

10:00-12:00- Troya Müzesi Gezisi

13:00-15:00- Troya Ören Yeri Gezisi

 

2. Grup (100 öğretmen)

16 Ekim 2021 / Cumartesi

09:30- 10:00- Troya Müzesi / Kayıt

10:00-12:00- Troya Müzesi Gezisi

13:00-15:00- Troya Ören Yeri Gezisi

 

17 Ekim 2021 / Pazar

10:00-15:00- Troya Müzesi Konferans Salonu / Teorik Eğitim