Müze Kiti Projesi

PROJENİN KAPSAMI

Kurumumuz kültür, sanat ve tarih konularında müze atölye programları, sergi tasarımları ve çok çeşitli projeler geliştirmektedir. Bu projelerin başında öğretmenler, öğrenciler, aileler, yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik hazırlanan kapsamlı müze eğitim kitleri gelmektedir. Müze Kiti Projesi adıyla hazırlanan müze eğitim kitleri, okullarla müzeler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmeyi ve müze deneyimini ziyaretçiler açısından çok daha anlaşılır, keyifli ve verimli hâle getirmeyi hedeflemektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Müze Kiti Projesi genel hatlarıyla müze gezme deneyimini aktif bir öğrenme sürecine dönüştürürken müzenin içeriksel bağlamını anlaşılır kılmayı hedefleyen çok adımlı ve uzun vadeli bir eğitim projesidir.

 

Müzeyle ilişki kuran okul ve öğrenci sayısını artırarak müzelerin birer deneyim/eğitim alanı olarak etkin bir biçimde kullanılmasına ve müze bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Yaşadığımız coğrafyanın kültür ve sanatına ait eserlerin ve tarihinin bilinirliğini artırarak çocukların ve yetişkinlerin kültürel mirasımıza olan bakışını ve yaklaşımını geliştirmeyi de hedeflemektedir.

 

Müze Kiti Projesi çerçevesinde 2020 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği ve Ziraat Bankasının desteği ile farklı illerdeki müzeleri öğretmen ve öğrencilerle buluşturan yeni müze kitleri Komet Kültür ve Sanat Projeleri tarafından hazırlanmaktadır.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter