meltem-logo.png
MUZE KITI PROJESI LOGOLAR-2.png

KOMET KÜLTÜR VE SANAT PROJELERİ

Müze Kiti Projesi

Komet Kültür ve Sanat Projeleri, Türkiye’de kültürel mirası ve sanatı anlama, sevme ve dolayısıyla koruma ve çoğaltma kültürünün yerleşmesini destekleyici, yetişkinler ve çocuklar ile kültürel miras ve sanat arasında bir köprü vazifesi görmeyi amaçlayan projeler üreten bir kurumdur.  

 

Kurumumuz, kültür, sanat ve tarih konularında müze atölye programları, sergi tasarımları ve çok çeşitli projeler geliştirmektedir. Bu projelerin başında öğretmenler, öğrenciler, aileler, yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik hazırlanan kapsamlı müze eğitim kitleri gelmektedir. Müze Kiti Projesi adıyla hazırlanan müze eğitim kitleri, okullarla müzeler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmeyi ve müze deneyimini ziyaretçiler açısından çok daha anlaşılır, keyifli ve verimli hale getirmeyi hedeflemektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Müze Kiti Projesi genel hatlarıyla müze gezme deneyimini aktif bir öğrenme sürecine dönüştürürken, müzenin içeriksel ve küratoryel bağlamını anlaşılır kılmayı hedefleyen çok adımlı ve uzun vadeli bir eğitim projesidir. Müzeyle ilişki kuran okul ve öğrenci sayısının artmasına, müzelerin birer deneyim/eğitim alanı olarak etkin bir biçimde kullanılmasına ve müze bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, yaşadığımız coğrafyanın kültür ve sanatına ait eserlerin ve tarihinin bilinirliğini arttırarak çocukların ve yetişkinlerin kültürel mirasımıza olan bakışını ve yaklaşımını geliştirmeyi de hedeflemektedir. 

 

Müze kitlerinden faydalanan tüm öğretmen ve öğrenciler, müze koleksiyonlarındaki eserleri veya ören yerlerini bağlamları çerçevesinde kapsamlı bir şekilde kavrayabilmekte, kitlerde bulunan eğlenceli hikayeler ve bilinmeyen detaylar ile aktif ve etkileşimli bir öğrenme gerçekleştirebilmektedir.

 

Bu proje, müze deneyimini sınıf içinde başlatan, müzede devam ettiren ve edinilen bilgilerin yeniden sınıfta pekiştirilmesini sağlayan bir deneyim tasarımıdır. Müze kitleri, öğrencilerin sosyal-duygusal becerilerini geliştirmeye yönelik diyalog temelli aktif öğrenmeyi ve kavramsal düşünme becerilerini tetikleyen bilgi kartları ve onlara paralel öğrenmeyi pekiştiren, yaratıcı etkinlik ve oyun önerilerini kapsayan öğrenci ve öğretmen içeriklerinden oluşur. 

 

2020 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği, Ziraat Bankası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile farklı illerdeki müzeleri ziyaretçilerle buluşturan Müze Kiti Projesi kapsamında tasarlanan eğitim ve ziyaretçi kitleri Komet Kültür ve Sanat Projeleri tarafından meydana getirilmektedir.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter