Topkapı Sarayı Müze Kiti, Öğretmen Deneyimleri

Öğrenciler müze deneyimi öncesi edindikleri teorik bilgileri müze deneyimi günü bizzat yerinde kaynağında gördüler, yaşadılar, deneyimlediler, anlattılar, şaşırdılar, eğlendiler, en önemlisi de tarihi ve müzeyi sevdiler.

 

Müze deneyimi sonrası yapılan etkinliklerdede kendilerini çini sanatçısı yerine koydular çini yaptılar, minyatür sanatçısı yerine koydular minyatür yaptılar, padişah, sadrazam, vezir, kazasker yerine koydular divanı hümayuna katıldılar, Fransa kralının annesi, Fransa elçisi yerine koydular elçi kabul törenine katıldılar.21. yüzyıldan 16. yüzyıla gittiler. Tarihi olaylar içerisinde zamanda yolculuk yaptılar.

 

Müze Kiti Projesi sayesinde; tarihi ve tarihsel olayları daha iyi değerlendirmeyi öğrendiler, genellikle öğrenciler için sıkıcı olan müze gezilerini eğlenceli ve verimli hale getirmeyi öğrendiler. Projede yer alan öğrencilerin her biri kendini küçük bir müze rehberi olarak hissetmeye başladı. Velileriyle müzeye yapacakları ziyaretin heyecanını yaşamaya başladılar.

Benim ve öğrencilerimin ortak kanaati: iyi ki bu projenin bir parçasıyız. Emek verenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz..

 

Şerafettin Mart

Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi

Biz 50 öğrenci ve 4 öğretmenle birlikte 5 Mart 2020 perşembe günü Topkapı Sarayı Müze gezisini gerçekleştirdik.

 

25 yıllık meslek hayatımın en güzel gezisiydi. Çünkü rehber de biz olunca öğrencilerden daha çok çalıştık. Her ne kadar konuları bilseniz de yerinde anlatım çok daha dikkat ve özen isteyen farklı bir durumdur.

 

Öğrencilerim geziyi bitirmek istemediler. Aldığım teşekkürlerin sonu gelmedi inanın.

 

Tek kelimeyle gezimiz mükemmel geçti, sizlerin sayesinde.

Mine Ekinci

Hüseyin Ayaz Ortaokulu

Öncelikle bu projeyi gerçekleştirdiğiniz ve bizlere ulaştırdığınız için çok teşekkür ederim. Her bir aşamasında uygularken çok mutlu oldum ve öğrencilerimden çok güzel geri dönüşler aldım. Aldığımız eğitimler oldukça verimli geçti, kitleri uygulama konusunda da epey yol gösterici oldu bizlere. Derslerimde web sitesinden de faydalandım.

 

Müzelerin de bir eğitim mekanı olabileceğini bu proje ile görmüş oldum. Öğrenciler kitin içeriğindeki aktiviteleri severek keyifle uyguladılar. Öğretmene Not kısımlarının da bizler için hayli faydalı olduğunu düşünüyorum. Kültürel mirasımızı sevdirmek ve korumak adına bu proje çok teşvik edici olmuş.

 

Müze deneyimi sonrası öğrencilerim ''Tekrar gelebilir miyiz öğretmenim müzeye?'' ve ''Lütfen başka müzelere de gidelim.'' gibi geri dönüşler sağladılar. Tekrar teşekkürler, bu proje için ve bize kattıklarınız için.

Sema Özkılıç

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Müze Kit'leri hem öğrenciler hem de öğretmenler için muazzam bir deneyim. Öğrencilerim arasında daha önce hiç müzeye gitmemiş olanlar vardı. Daha önce gitmiş olanlar ise çok başka bir deneyim yaşadıklarını belirttiler.

 

Müze Kitlerinin, Topkapı Sarayı gibi bizlerin tarihi, kültürü için çok büyük bir miras olan bu değerle öğrencilerimizin ve gençlerimizin tanışması, öğrenmesi, sevmesi adına özenle hazırlanmış, düşünülmüş bir çalışma olduğunu düşünüyorum, Müze Deneyimi'nin yalnızca müzede değil, müze öncesi sınıfta, müzede ve sonrasında da devam ettiğini, pekiştiğini anladım bir öğretmen olarak.

 

Başka müzeler için de, bu projenin yaratıcıları sizlerden kitler bekliyor, gelecek projelerinizin içinde yer almaktan heyecan duyuyorum. Projede emeği geçen herkese, kendim ve öğrencilerim adına çok teşekkür ederim.

 

Özlem Çelik

Mevlâna Ortaokulu

Topkapı Sarayı Müzesi’ni daha önce ziyaret etmiştim, ancak bir öğretmen olarak kitleri uygularken sınıfta ve müzede de bir çok yeni bilgi keşfettim öğrencilerimle. Hayatında daha önce hiç müzeye gitmiş öğrencilerim vardı ve Topkapı Sarayı’ndan çok etkilendiler. Kendi geçmişlerini bilmek ve keşfetmek onlara çok şaşırtıcı geldi.

 

Derslerde uyguladığımız etkinliklere bayıldılar ve tekrar müzeye gelmek istediler. Özellikle Tuzluk Oyunu beni çocukluğuma götürdü. Müze Kiti yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de aileleriyle faydalanabileceği bir proje. 

 

Projenin elçisi olduğum için çok mutluyum. Projede emeği geçen ve bizleri süreçte bilgilendiren, yol gösteren herkese çok teşekkür ederim.

 

Havva Bozkurt

Cumhuriyet Ortaokulu 

 

 

 

 

 

Öğrenciler müze öncesi ve müze deneyimi bilgilerini, müze sonrası etkinliklerle gayet güzel bir şekilde birleştirdiler. Çok beğendiğim, gerek sınıfta gerekse de müzede uygulamaktan büyük zevk aldığım bir proje olmuş. Her yönüyle mükemmel.

 

Önder Kasun

Galatasaray Ortaokulu

''Başka bir müze deneyimi yaşadım, müze deneyimin sadece müze gezerek olmadığını, öncesinde ve sonrasında da devam ettiğini deneyimlemiş oldum. Bu da kültürel miras ve sanatla kurduğum ilişkiyi değiştirdi.''

 

Ünal Meşe

Büyük Reşit Paşa Ortaokulu

 

 

 

 

 

''Müze Kiti Projesi sayesinde kültürel mirasın yeni nesle aktarılması, sevdirilmesi konusunda başta kendimdeki sonra okullardaki eksiklikleri ve hatalı durumları fark ettim. Bundan önce bir angarya olarak gördüğüm geziden sorumlu öğretmen olmanın bundan sonra ne kadar önemli, gerekli ve keyifli bir görev olduğunu anladım. Belki en önemli kazançlarımdan biri de; kültürel mirasın önemini fark etmem ve bu konuda genelde Türkiye'nin özelde İstanbul'un büyük bir hazine olduğunu öğrendim. Bir öğretmen olarak bu güzelliği ve önemi sorumlu olduğum öğrencilere ve velilerine aktarmak sevdirmek benim en tabii görevimdir. İyi ki bu proje gerçekleştirilmiş, iyi ki ben ve öğrencilerim bu projenin parçası olmuşuz.''

 

Şenay Ortak

Eyüpsultan Vatan Anadolu Lisesi

 

 

 

 

 

''Heyecanla başlanan bir proje, hem biz de hem de öğrenciler de unutulmayacak deneyimler yaşattı.''

 

Mine Ekinci

Hüseyin Ayaz Ortaokulu

 

 

 

 

 

''Bu harika deneyim için çok teşekkürler. Bu kadar kapsamlı ve genel kültür yoğunluğu olan bir materyal topluluğu beklemiyordum.''

Ceylan Demir

Şerife Bacı Anadolu Lisesi

''Projeye katıldığım ve kendi öğrencilerimi de dahil ettiğim için çok mutluyum. Öğrencilerim arasında daha önce hiç Topkapı Sarayı Müzesi’ne gitmemiş olanlar vardı. Derslerde yaptığımız çalışmalarda öğrenciler daha müzeye gelmeden meraklandılar ve geziyi yapmamız için sabırsızlandılar.

 

Kitler için her aşamasında çok emek harcandığı ve her aşamasının özenle yapıldığı çok anlaşılır. Bir çok öğrenci bu tarz bir deneyimi diğer derslerinde de yaşamak istediğini belirtti. Umarım projeye gelecek yılarda da devam edebilirim.

 

Projede emeği geçen herkese çok teşekkürler! ''

 

Şeyma Başkara

Nermin Ahmet Hasoğlu Ortaokulu

 

 

 

 

 

 

 

''Çok eğitici ve keyifli bir projeydi. Öğrencilerimle birlikten Topkapı Sarayı Kitleri sayesinde birçok şey öğrendim. Etkinlikler kısmı da çok keyifli ve eğiticiydi.

 

Kesinlikle bu projenin diğer illere de yayılması ve başka önemli müzeleri de içine alması gerekir. Teşekkürler!''

 

Sarp Uğur

Dudullu İmam Hatip Ortaokulu

''Müze Kiti'nin  hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin derslerinde keyifle uygulayabileceği bir proje olduğunu düşünüyorum. MEB okullarındaki branş öğretmenlerinin kitlerin içeriklerini kendi derslerine çok rahat adapte edebileceklerini gördüm.

 

Öğrencilerden çok güzel geri dönüşler alınan bir proje oldu ben ve öğrencilerim için.  Öğrenciler derslerde gördükleri bir çok şeyi  kitin içeriğinde yer alan keyifli etkinlik ve oyunlar ile pekiştirdiler. Çok kapsamlı, düşünülmüş, emek verilmiş bu projenin elçisi olmaktan çok memnun oldum.

 

Ayrıca belirtmek isterim ki projenin yürücüleri bizleri her anlamda bilgilendirdiler ve ilgili davdandılar. Öğrencilerim ve ben çok teşekkür ediyoruz.''

Adnan Dursun

Esenler Yunus Emre Ortaokulu