meltem-logo.png
Biz Kimiz?
20181211_211821_edited.jpg
PYZ_0373_kopyası.jpeg
denizbey.jpg
2.jpg

Sebla Kut

1983’te İstanbul’da doğdu. 2001’de F.M.V. Ayazağa Işık Lisesi’nden mezun oldu. 2005’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans programını ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde İngilizce Öğretmenliği Formasyon programını tamamlamıştır. Bir süre anaokulu ve lise İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi yüksek lisans programındaki eğitimini 2010’da “Türkiye’deki devlet müzeleri için pazarlama stratejileri” konulu yüksek lisans teziyle tamamlamıştır. Çeşitli sanat kurumlarında ziyaretçi geliştirme ve sergi tasarımı alanlarında çalışan Sebla Kut, 2012-2015 arasında İstanbul Modern’de Pazarlama İletişimi Müdürü olarak görev yapmıştır. 2015’ten bu yana yaratıcı endüstriler alanında eğitim ve sergi projeleri üretmekte, kullanıcı-odaklı pazarlama iletişimi danışmanlığı yapmaktadır. 2019 yılında Komet Kültür ve Sanat Projeleri'ni kurmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 2019’da başlattığı ‘Öğretmenler için Müze Eğitimi Programı’nın bilimsel kurulunda yer alan Kut, Türkiye genelinde öğretmenlere ve çocuklara yönelik müze eğitimi materyali geliştirmekte ve eğitici eğitimler vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Hüsne Rhea Nalbant

1986 yılında Adana’da doğan Hüsne Rhea Nalbant, Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans diploması ve İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Fakültesi İngilizce Öğretmenliği formasyonu almıştır. 2007-2012 yılları arasında Robert Kolej’de sanat koordinatörlüğü yaparken tasarladığı okul sonrası sanat programları, ona, yüzlerce çocuk ile çalışma fırsatı sunmuştur. İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almıştır. 2013-2017 yılları arasında İstanbul Modern’de eğitmen ve eğitim programları yöneticisi olarak çocuklar ve yetişkinler ile çalışmıştır. İlk çocuk kitabı “Müzede Canavar Yokmuş” 2018 yılında yayınlanmıştır. Çocuklar ve öğretmenler için sergilere paralel eğitim programları ve araçları tasarlamakta ve yeni kitaplar üzerine çalışmakta olan Nalbant, 2019 yılında Komet Kültür ve Sanat Projeleri'ni kurmuştur. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 2019’da başlattığı ‘Öğretmenler için Müze Eğitimi Programı’nın bilimsel kurulunda yer alan Nalbant, Türkiye genelinde öğretmenlere ve çocuklara yönelik müze eğitimi materyali geliştirmekte ve eğitici eğitimler vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir. 

Cem Deniz Kut 

Tüm çocukluğu etrafındaki nadire kabinelerinin içlerini karıştırmak ile geçen, tatil anlayışı büyük ölçüde müze ve ören yeri gezmek olan Cem Deniz Kut, 1983’te New York’ta doğdu. 2002 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Tarih okudu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisansını 2007 yılında Fransız Devleti’nin başarı bursu ile Institut d’Etudes Politiques / Sciences-Po Paris’de tamamladı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışma hayatında 7 yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans ve lisansüstü programlarında Enerji Politikaları, Devlet ve Kurumlar, Uluslararası İlişkilere Giriş ve Küresel Vatandaşlık gibi dersler verdi; aynı zamanda bir uluslararası ticaret şirketinde üst düzey yöneticilik yaptı. Teknoloji tarihi, insanlık tarihi ve yeme-içme kültürüne dair araştırmalarının yanı sıra gastronomi tarihi üzerine çevirileri bulunan Kut, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turkish Cuisine (2008) adlı kitap projesi başta olmak üzere çeşitli  yayınlarda çevirmen ve editör olarak yer aldı. 2019’da Komet Kültür ve Sanat Projeleri tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen Topkapı Sarayı Müzesi Müze Kiti Projesi’nin editörlüğünü üstlenen Kut, 2020 itibariyle Komet’in ortakları arasına katılmıştır.

Meltem Sari

1992’de İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Maçka Anadolu Lisesi’nden, 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı’ndan fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2009 yılında ilk bienal deneyimi olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nde asistan olarak çalıştı ve sonrasında bir çok bienalde, yurt içinde ve dışında farklı sanat kurum ve kuruluşlarında çalışmaya devam etti. Sanatçı olarak karma ve solo sergilere katıldı. 2015 yılında 14. İstanbul Bienali’nde Arjantin’li sanatçı Adrian Villar Rojas’ın Büyükada’da Troçki’nin evinde sergilediği eserinin tüm süreçlerinde proje fotoğrafçısı olarak çalıştı. Sanatçının daveti ile Arjantin’de kendisiyle çalışmalarına bir süre devam etti ve 2017 yılında Arjantin’e taşındı. 2018-2019 yılları arasında Arjantin Kültür Sanat Araştırma Enstitüsü ve Müzesi Rosario CEC’de Proje Geliştirme Asistanı olarak çalıştı. 2019’da Buenos Aires Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Tasarımı Bölümü’ne master öğrencisi olarak kabul edilen Sari, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema alanında yüksek lisans eğitimini de sürdürmektedir. Meltem Sari, Komet Kültür ve Sanat Projeleri bünyesinde Proje Eğitim ve Araştırma Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Yavuz Selim Güler

Çocukluğunda her haftasonunu müzeleri gezerek geçiren Yavuz Selim Güler, 1995 yılında Ankara’da doğdu. 2013 yılında Beylerbeyi Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nden birincilikle mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nde tam burslu olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi okudu. 2016 yılında British Museum’un bursuyla Antik Yunan ve Roma nümizmatiği üzerine eğitim aldı. Bursa, Burdur ve Konya’da arkeolojik araştırma projelerinde arkeolog olarak görev alan Güler, Koç Üniversitesi Arkeoloji yüksek lisans eğitimini 2020 yılında tamamladı. Koç Üniversitesi’nde 2015-2018 yılları arasında lisans eğitimine başlayan öğrencilerin akademik ve sosyal hayata adapte olmalarına yardımcı eğitimler veren Güler, ayrıca 2018-2020 yılları arasında Latince ve Klasik Yunanca derslerinin öğretim asistanlığını yaptı. Nümizmatik, Geç Bizans tarihi ve kültürel miras araştırmalarının yanı sıra Latince ve Yunanca metin çevirileri yapmaktadır. Yavuz Selim Güler, Komet Kültür ve Sanat Projeleri bünyesinde Araştırmacı ve İçerik Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır. 

İlayda Zafer

Küçüklüğünden beri kafasını kitaplardan kaldırmayan ve okumayı öğrenmenin hiçbir zaman sona ermediğine inanan Zeynep İlayda Zafer, 1993 yılında Bursa’da doğdu. 2011 yılında İstanbul Üsküdar Lisesi’ni bitirdi ve 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2014 yılında Utrecht Üniversitesi’nde Erasmus programına dahil olan ve bu şehri ikinci memleketi olarak kabul eden Zafer, mezuniyetinden sonra enerji sektörüne dair The Oil & Gas Year adlı platformda editörlük ve daha sonrasında Men’s Health ve Runner’s World gibi çeşitli lifestyle dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Basın yayın sektöründen ayrıldıktan sonra kişisel gelişim ve çocuk kitapları çevirdi. Kendine kalan vakitleri dans ederek, yelken ve seramik eğitimi alarak geçiren Zafer, Komet Kültür ve Sanat Projeleri bünyesinde Editör olarak görev yapmaktadır.

Ali Güney Yakar

1993 yılında İstanbul’da doğan Ali Güney Yakar Şişli Terakki Lisesi’nde başladığı lise eğitimini Ahmet Sani Gezici Lisesi’nde tamamladı. 2011 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’ndeki lisans eğitimi süresince asistan arkeolog olarak kazılara katıldı. 2015 yılında Erasmus Programı’na kabul edilerek İtalya, Universita di Bologna’da eğitimini sürdürdü. 2016 yılında lisans eğitimini tamamlamasının ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Tarihi yüksek lisans programı kapsamında modern mimarlık ve modern sanat üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 2020 yılında Tarihsel Süreç İçinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde Konstrüktivist Mimarlık başlıklı tez çalışmasıyla mezun oldu. 2017 – 2020 yılları arasında 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde sergi rehberi, 38. İstanbul Film Festivali’nde sanatçı asistanı ve çeşitli sergilerde metin yazarı olarak çalıştı. Aynı süreçte tez çalışmasından ürettiği bildiriler ile sempozyumlara katıldı ve online kültür sanat dergilerinde yazarlık yapmaya başladı. Ali Güney Yakar, Komet Kültür ve Sanat Projeleri bünyesinde Araştırmacı ve İçerik Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

IMG_6316.jpg

Gizem Telci Günsev

1987 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2007 yılında İstanbul Aydın

Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun olduktan

sonra Ünite Edelman, Proximity İstanbul, Adinteractive gibi çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarlığı görevini üstlenmiştir. Eş zamanlı olarak

çeşitli basın kuruluşlarında editörlük ve köşe yazarlığı yapmıştır.

2012 - 2017 yılları arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmıştır. Müzenin tüm dijital varlıklarının

yönetimi, ziyaretçi deneyiminin dijital hale getirilmesi ve dijital medya

satın alma süreçlerinin yönetiminden sorumlu olmuştur. 2017 yılında İstanbul Modern Sanat Müzesi’ndeki görevinden ayrılarak kendi dijital reklam ajansı olan Eternia Agency’yi kurmuştur. 2017 yılından beri kültür sanat, turizm, yeme-içme sektörü ve inşaat gibi farklı sektörlerden markalara dijital pazarlama ve sosyal medya alanında danışmanlık hizmeti ve eğitimler vermektedir.

Gökçe Aktaran

Eskinin gizemine heyecan duyan ve çocukluğundan beri kafasına arkeoloji okumayı koyan Gökçe Aktaran, 1994’te Eskişehir’de doğdu. Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, çocukluk hayali olan arkeolojiyi okumak için önce Bilkent Üniversitesi’ne tam burslu olarak ilk sıradan giriş yaptı, sonra Hacettepe Üniversite’sine geçiş yaptı ve buradan dereceyle mezun oldu. Lisansı boyunca kazılara katılarak geçmişteki gizemi aramaya devam etti. Bu merakını şimdi Marmara Üniversitesi Eski Çağ Tarihi’nde Yüksek Lisans yaparak devam ettiriyor ve herkesin arkeolojiye ilgisini çekebilmek için tezini tarihi film analizleri üzerine yazıyor. Daha önce küratör asistanlığı yapan Gökçe Aktaran, şu an Komet Kültür ve Sanat Projeleri bünyesinde Araştırmacı ve İçerik Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır.